ГОРДОСТ ОТ МИНАЛОТО - НАДЕЖДИ ЗА БЪДЕЩЕТО
Историята на едно училище съхранява паметта на много имена на ученици, достигнали до висотата на научното познание; на учители, съградили с любов дома на просветата; на настоятели, благодарение на които се запазват устоите на българщината.
ОУ “Васил Левски” с.Буйново навършва 90 години. Това е възраст достойна за уважение за човека, когото вече наричат стар. Но не може да се нарече старо училището, което вечно другарува с младостта. И все пак ги няма вече първите възпитаници, извървели своя земен път. Посребрени са косите на други от тях. И тук времето, неумолимото време, е извършило своето незабележимо дело. Ден след ден, страница след страница то е писало това, което ние вече наричаме история. Част от тази история стои затворена в дебелите папки, потъмнели от изминалото време. Но всеки, който внимателно разгърне обсипаните й с прах страници ще чуе тихия шепот на разказа.
Училище в с.Буйново е имало и преди неговото освобождение. Старите хора са разказвали, че за поддържане на властта сред местното население в селото е имало турско духовно училище- медресе. Неговата цел е била подготовката на духовни лица- имами и селски ходжи. Учениците са били само момчета.
Народно основно училище в с.Буйново има за патрон “Антон Семьонович Макаренко” в периодите от 1954 до 1959 и от 1962 до 1991 година.Народно начално училище “ Макаренко” е от 1959 до 1962 година , а Основно училище “Макаренко” от 1991 до 1998 година.От 1998 година патрон на училището ни е “Васил Левски
Никой сега не може да ни каже какви чувства и мисли вълнували голямото човешко учителско сърце на първия учител в светското училище на с.Буйново. Как е успял този първи учител да убеди родителите да изпращат децата си на училище, как е побеждавал религиозния фанатизъм на някои от тях. С голяма любов са се грижели за децата и следващите учители, за тези първи класове, които избуяли на училищната нива. Условията в училището в началото били много оскъдни, но оптимизмът на хората довел до постепенна промяна и на отношението към ученето.
В началото обучението на учениците се е водело в пристройка към джамията, а след това е построено училище на мястото, където сега е къщата на Кавръкови. Това е станало около 1933-34 година. Учениците от селото са учели до 4 отделение.След това училището е преместено в сграда в началото на селото.
При такива условия се е водело обучението на буйновските деца до 1968 година, когато е построена сегашната сграда на училището.
В златния фонд на училището са записани имената на много учители от всички краища на България, които с ум, знания и горещо сърце, с упорит благороден труд, безсънни нощи, вълнуващи чувства и преживявания десетилетия наред отдават страстта на своята душа, пламъка на своето сърце, за да изучат младите хора на с.Буйново.
Учениците от селото ни продължавали обучението си в следващи образователни степени и сега с гордост можем да кажем, че от селото ни има реализирани лекари, учители, икономисти, прависти, инженери, лесовъди и други, които са част от обществено-икономическия живот на страната ни.
Днес тук се обучават 22 ученици в четири слети паралелки от 1 до 8 клас. Учениците с чест носят името на патрона ни “Васил Левски”.
Мисията на училището ни е да издига качеството и повишава резултатите от училищната дейност, да оптимизира учебно-възпитателната работа, да разнообразява формите на извънкласната и извънучилищната дейност, съобразени с интересите и желанията на учениците, адекватно ориентиране в динамично променящия се свят и създаване на високо отговорно поведение за участие в съвременния живот.
Усъвършенстване на професионалните умения на учителите чрез прилагане на творческо и креативно мислене, в осъществяване на учебно-възпитателния процес за утвърждаване на учениковата личност като гражданин на своята родина,Европа и света.
Целите на училището ни са повишаване качеството и ефективността на учебно-възпитателната работа.
Стратегиите в дейността на училището са свързани с утвърждаване статута на същото и чувството за принадлежност към него на всеки възпитаник, създаване на оптимални условия за завършване на начален етап на основното образование и на основно образование.
Тихо и безшумно училището ни върши своята благородна дейност.
С всяка измината година работата по обучението и възпитанието на младото поколение непрекъснато се подобрява.
И както са ни завещали предците ни :
“Огънят на вашите сърца
разпалвайте
по-буйно да гори!
Вървете смело все напред
да стигнете върха!
СТАРШИ УЧИТЕЛИ ПРЕЗ 2010 Г:
1.Здравка Шаркова –висше образование/ПУ”Паисий Хилендарски”/ – начална педагогика
2.Захаринка Сарафова- висше образование ПУ”Паисий Хилендарски”/ – начална педагогика
3.Елка Иванова – висше образование ПУ”Паисий Хилендарски”/ –българска филология, английски език
4.Бинка Иванова – висше образование ПУ”Паисий Хилендарски”/ -биология и химия
5.Таня Гавазова – висше образование ПУ”Паисий Хилендарски”/ –математика и физика;информационни технологии
ДИРЕКТОР:
1.Севда Чуртова – висше образование ПУ”Паисий Хилендарски”/ – български език,руски език
Професионален път на Севда Чуртова –
След завършване на УИ”Дичо Петров” гр.Смолян през 1981 година учителствува в основните училища в с.Лясково, с.Беден,с.Брезе,гр.Девин,кв.Настан и в ПГЕ”А.С.Попов” гр.Девин. ПРез м.февруари 1992 година започва работа в ОУ”А.С.Макаренко” с.Буйново като учител по български и по руски език. След явяване на конкурс за директор на ОУ с.Буйново постъпва като такава през февруари 1993 година.