При нас можете да видите многообразната материална култура на три етноса-занаятчийски изделия, неповторими по цветова гама и орнамент тъкани, костюми и фолклор, съхранили древни черти.Според Херодот: “Родопа е майка на овце” и това реално отразява основния поминък на населението – овцевъдството, определяйки характерната материална култура. Изработваните на стан от вълна цветни тъкани и костюми са неповторими и зависят от усета на красота и пресъздаване на природата.
В Борино битуват два вида народни носии и тъкани, които са зависели от верската принадлежност - турска и българска.
Турската женска носия се състои от бяла риза бродирана в двата долни края, вълнено тъмно червено горнище наречено сая, многоцветна тъкана престилка, шарени чорапи до коленете и кърпа. Престилката /фата/ и чорапите по орнамент и колорит се отличават. Те са с характерната си цветова гама от черно, жълто и синьо, орнаментика им е предимно геометрична – триъгълници.
Българското население е носител на материалната култура и диалекта на селото, от което се е преселило. От овча и козя вълна те изработват тъкани в естествените тонове на вълната, които се наричат халища /от “халам”- галя, прегръщам/, козяци и диплари.
Запазената и до днес носия от с. Широка лъка е “волненик”-обточен с гайтани и сърма, а от с.Соколовци е “сукман”-полата е украсена с памучна дантела. Материала и за двата костюма е тъмносиня или черна аба. Торбите са с основен червен цвят на едри квадратчета, съдържащи бяло, зелено, жълто, тъмночервено и черно.
Местният фолклор представлява голяма част от историята на с. Борино запазена предимно в песни и танци. За съхраняването и развитието на фолклора на боринци допринасят двата фолклорни състава – Група за автентичен фолклор и Детски танцов фолклорен ансамбъл “Боринче”.
Детско-юношески фолклорен танцов ансамбъл “Боринче”
Детски юношески фолклорен танцов ансамбъл “Боринче” / ДЮФТА/ е създаден през 2000г. Създател, художествен ръководител и хореограф е Севдалина Онбашиева. За кратката си творческа кариера, ансамбълът успява да се утвърди като един от добрите детски ансамбли в страната. В своя творчески път, ансамбълът е участник в много международни фолклорни фестивали и концерти както в страната, така и в чужбина. Основната цел на ансамбъла е да съхранят, популяризират и поддържат живи местните родопски и български традиции, обичаи и фолклор. В репертоара се застъпили танци от всички етнографски области в страната, но преобладават се родопски танци, местни хора и обичаи характерни за родопския край.
ДЮФТА ”Боринче” е танцова формация обединяваща деца от 9 до 19г. разпределени в различни възрастови групи. От януари 2011г. към НЧ ”Обнова” – 1939 стартира новосформиралата се танцова формация “Ритъм” към школата по танци. Тя наброява 15 души с очакване, че желаещите да се присъединят към групата, ще се увеличи. През изминалите години интересът, желанието и броя на танцьорите се увеличава и през 2011г. наброява 90 души.
Ансамбълът е носител на много награди:
- 2002г. – Участие в международен фестивал в Унгария – 4 място от 26 страни.
- 2003г. – Участие в концерт гр.Ставро – Гърция.
- 2005г. – Участие в концерт Кушадасъ – Турция.
- 2006г. – Участие в надиграване с местни групи гр. Охрид – Македония.
- 2007г. - Участие в концерт в гр. Римини – Италия.
- 2008г. - Участие в международен фестивал гр. Истанбул – Турция.
- 2010г. - Участие в международен фестивал гр.Бурса – Турция.
Участие и награди в страните:
- Участие в гр. София – “Между Коледа и Нова Година” – НДК, “Надиграване Кръшна ръченица” – НДК – 1 място, купа и награда..
- Участие в концерт гр. Панагюрище.
- Участие в международен етно-фестивал – Хасковски минерални бани.
- Участие в международен фестивал гр. Приморско с много награди, дипломи, грамоти, откритие на фестивал, препоръки за участие в Еврофолк, звание “Маестро” за ръководител С. Онбашиева
- Участие в гр. Ардино, Ерма река, Ваклиново, Доспат, Девин, Буйново, Ягодина, Чала и др.
- Участие в местни мероприятия.
Това, което кара тези деца и възрастни да работят с желание и да вървят напред, е голямата им любов към нашите народни танци, хора и към техния ръководител, хореограф Севдалина Онбашиева.
Фолклорен ансамбъл „Борино” при НЧ „Обнова-1939”
От дълги години в село Борино съществува фолклорен ансамбъл при НЧ „ Обнова-1939”. Участниците в ансамбъла са самодейци от селото, които обичат да пеят и съхраняват традициите и обичаите на родния край. Групата наброява около 25 души от различни възрасти. От 2000 г. художествен ръководител на ансамбъл „Борино” е Енгюл Бачкова, която е възпитаничка на Средното Музикално училище в с. Широка лъка и на Академията за музикално и танцово и изобразително изкуство със специалността „ Музикална педагогика” и учител по музика в СОУ „Никола.Й. Вапцаров” село Борино През последните години в резултат на много усилия и творчески търсения ансамбъл „ Борино” се утвърди и развива дейност с изяви на местно , регионално ,национално и международно ниво.
Основни цели в дейността на ансамбъла са:
1.Да съхранява, популяризира и поддържа живи българските традиции, местните родопски обичаи и
фолклор.
2.Да съхранява различията в културните традиции на етносите -културно богатство на
населението на село Борино.
3.Да представя богатството и красотата на фолклора на региона на различни по значимост форуми от регионално, национално и международно значение.
4.Да работи за утвърждаване имиджа на с. Борино, като интересна туристическа дестинация със запазени традиции, обичаи и провеждането на ежегодни фолклорни празници.
В репертоара на ансамбъла са включени български родопски песни и фолклорни образци от други краища на страната. Пресъздадените песни и танци носят своята богата символика и разкриват красотата на българския фолклор. Ансамбъл „ Борино” издирва и пресъздава песни и обичаи на турското население в селото. През 2005 година участниците в ансамбъла записаха самостоятелен диск с десет турски песни. Продукцията беше популяризирана в телевизионни и радио предавания.
През 2006 и 2007 година ансамбълът заснема видео клипове върху записаните борински песни, с което допринася за запазване фолклора на село Борино за идните поколения.Ансамбъл „Борино” е участвал на множество форуми, за което е получавал отличия, грамоти и награди:
-2003 г.-Участие на фолклорен фестивал в гр.Измир, Турция
-2005 г.-Участие на Национален музикално-фолклорен конкурс „ Орфеево изворче” в гр. Стара Загора; Участие на първи национален фестивал на етносите в гр.Варна
-2006 г.-Участие на Национален музикално-фолклорен конкурс „ Орфеево изворче” в гр. Стара Загора; участие на единадесети регионален фолклорен фестивал в гр. Костандово.
-2007г.-Участие на Национален музикално-фолклорен конкурс „ Орфеево изворче” в гр. Стара Загора;
участие на дванадесети регионален фолклорен фестивал в гр. Костандово;
участие на шести национален фолклорен фестивал за двугласно пеене в гр. Неделино
-2008г.-Участие в международен фестивал в гр. Истанбул, Турция;участие на детски фолклорен фестивал „Орфей пее с морето” в гр. Приморско
-2009г.-Участие в празничен концерт „Гергьовден- Хъдърлез” в гр. София;
участие на празничен юбилеен концерт по случай 70 год. От създаването на НЧ „ Обнова-1939” с .Борино
-2010 г.-Участие на международен фолклорен фестивал в гр.Бурса, Турция;
участие на Областен младежки фолклорен фестивал„Родопейци” в гр.Смолян;участие на традиционните есенни културни тържества в гр.Ардино.
-Участия в юбилейните концерти на НЧ „ Родопска просвета” в гр. Девин и НЧ „Светлина” с.Грохотно;
Участия на ежегодните традиционни тържества на община Борино, Доспат, Грохотно, Гьоврен, Буйново, Ягодина и Чала.
-Участие на двадесет годишния юбилей на „Дружество на инвалидите” в село Борино.